•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
pátek, 21 říjen 2016 08:32

Studenti prošli kurzem krajinomalby

Gymnazisti s výtvarným zaměřením absolvovali kurz krajinomalby ve druhém zářijovém týdnu v areálu RZ Ploština. Zde si můžete přečíst hodnocení očima jedné z účastnic.

Kurz krajinomalby se každý rok koná druhý týden nového školního roku v areálu RZ Ploština. Tak tomu bylo i v letošním roce. Na Ploštinu jsme přijeli v 11 hodin dopoledne, ubytovali se a dali si chutný oběd. Kuchařky vaří dobře, takže jsme hlady neumřeli.

Tak jako každý rok má kurz podobný program – ráno snídaně o půl deváté a po snídani jsme všichni šli tvořit do přírody. Chodili jsme po skupinkách nebo sami, podle toho, jak se komu chtělo a jakou měl náladu. Pan profesor Ročák, který nás měl celou dobu na starosti společně panem Zdeňkem Matyášem, nás vždycky po okolních kopcích hledal, a když nás našel, tak nám radil, jak máme správně malovat či kreslit.

Na dvanáctou jsme se všichni vraceli na oběd. Po obědě jsme si vždycky chvíli odpočinuli na pokojích a pak buď šli zpět na louky kolem areálu, nebo zůstali na rekreačním středisku a dotvořili obrázky podle své vlastní fantazie.

Večeře bývala v 18 hodin a po ní jsme měli vždy večer nějakou přednášku s filmem. V pondělí nám pan profesor přednášel o umělcích, kteří malovali  krajinu, dále o malířských technikách, abychom uměli správně tvořit a být těmi opravdovými umělci, o kterých jsme se učili. Po přednášce s prezentací a ukázkami výtvarných děl následoval film o životě nějakého světového umělce. Po filmu jsme měli jít spát, ale znáte to, vždycky jsme „prokecali“ skoro celou dlouhou noc.

Všechny večery však neprobíhali pouze v režii pana profesora Ročáka, ale i v režii hostů, kteří byli na kurzu s námi. V úterý nám o své tvorbě a životě vyprávěla ostravská výtvarnice paní Eva Dudová, která vyhrála první místo o nejlepší namalovaný obraz na Valašském kumštování. Paní Dudová nám představila i své obrazy a vyprávěla o své malířské cestě do Skotska. Ve středu jsme sledovali přednášku o tvorbě filmu a sledovali videoukázky prací pana Jiřího Kubrychty, umělce z Děčína. Pan Kubrycht nás i natáčel při naší výtvarné tvorbě a slíbil, že video z našeho kurzu brzy uvidíme! Ke konci týdne se nám představil Josef Bělaška, který nám vyprávěl o svém velkém koníčku, o horolezectví a zdolávání nejvyšších evropských vrcholů. Prezentoval nám fotografie z výstupu na Mount Everest.  Donesl nám na ukázku několik věcí ze svého horolezeckého vybavení, to, co musí mít s sebou při výstupu, aby přežil cestu tam i zpět na základnu. Všechny přednášky byly velmi zajímavé a podnětné. Ve středu nás pan Zdeněk Matyáš seznámil s keramickou hlínou a základy keramiky, rozdělili jsme se na dvě poloviny, dopoledne modelovala jedna skupina, odpoledne druhá. Každý si pod vedením pana Matyáše mohl vytvořit volnou figuru. Po vyschnutí hlíny, budou práce vypáleny, a tak bude mít každý student na plenér i památku z keramiky. Ve středu večer jsme se všichni sešli u táborového ohně, kde jsme si za doprovodu kytary zazpívali několik písní a opekli špekáčky.

Celého výtvarného kurzu se zúčastnilo 16 studentů a studentek 3. G, studentky třídy 2. G a také nás svou přítomností poctily holky z 2. OA a i studentka ze 4. G a student oktávy.

Celý kurz jsme si nesmírně užili, bylo to krásných pět dnů v podzimní přírodě. Z vytvořených maleb a kreseb jsme ve školní Galerii G uspořádali výstavu, aby se s našimi díly mohli seznámit i ostatní studenti gymnázia.  Už nyní se těšíme na září 2017, abychom mohli všichni společně znovu navštívit tento tradiční malířský kurz. Studenti, kteří chcete studovat na našem gymnázium, rozhodně neváhejte a přijďte, čeká vás mimo jiné vynikající kurz malby - plenér.

Zuzana Malíčková, 3. G Gymnázium Valašské Klobouky

Fotografie z plenéru: http://www.gymnazium-vk.cz/fotogalerie/kurz-krajinomalby-plener-2016/

 

Další informace

  • Autor článku: Ing. Lenka Zvonková
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej:
  • Komentáře:
Jste zde: Hlavní strana Ostatní Studenti prošli kurzem krajinomalby

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.