•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
sobota, 06 květen 2017 15:58

Gymnazisti se vydali obdivovat výtvarné umění do Prahy

Gymnazisti se vydali obdivovat výtvarné umění do Prahy valasskeklobouky.cz

Studenti navštívili Národní galerii ve Veletržním paláci, zhlédli představení Spalovač mrtvol ve Stavovském divadle a neopomenuli ani Rudolfinum, Museum Kampa nebo Valdštejnskou jízdárnu.

Dne 6. dubna 2017 se studenti gymnázia vydali společně s členy Výtvarného spolku Vincúch v čele s panem profesorem Mgr. Jiřím Ročákem za poznáním umění a kultury do Prahy. Cesta vlakem nám uběhla rychleji, než jsme čekali, a rázem jsme se ocitli v hlavním městě České Republiky. Chvíli po příjezdu jsme šli na první kulturní akci, a to bylo divadelní představení Spalovač mrtvol na námět knihy Ladislava Fukse ve Stavovském divadle. Představení bylo pojato velmi moderně, děj se odehrával v nákupním supermarketu, dramatizaci novely jsme zhlédli taktéž netradičně, a to z nejvyššího balkonu divadla.

Druhý den jsme navštívili Národní galerii, která se nachází ve Veletržním paláci. Zde jsme mohli zhlédnout jak impresionistické, tak kubistické či fauvistické obrazy nebo díla Jana Zrzavého spadající do neoklasicismu. Prošli jsme si čtyři patra galerie, kde je instalováno umění 19., 20. a 21. století, mezinárodní umění 19., 20. a 21. století, české umění od modernismu po současnost.

Ve  dvoraně Veletržního paláce jsme navštívili i aktuální výstavy: velkoformátové fotografie Magdaleny Jetelové: Dotek doby a instalaci čínského umělce Aj Wej-weje Zákon cesty.

V sobotu jsme měli možnost navštívit například Rudolfinum, nebo Museum Kampa, kde jsme viděli výstavu s názvem „Příliš mnoho zubů“, kde bylo k vystaveno české a slovenské umění šedesátých let 20. století. Nejzajímavější byla výstava Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně, která představuje převážně práce vzniklé od roku 2004 do současnosti. V autorské architektonické a výstavní koncepci, vycházející z prostoru Valdštejnské jízdárny, umělec připravil divákovi komplexní zážitek z mnoha forem výtvarného vyjádření. Vstupovali jsme do jednotlivých „kabinetů“ umění, kde bylo prezentováno umění knihy, sochy, obrazy, kresby a instalace.

Jak píšeme, možností k poznání umění bylo více než dost. V Rudolfinu jsme se setkali i s členy výtvarného spolku Z ledu ven z Děčína. Za spolek Vincúch se zájezdu zúčastnili Mgr. Jiří Ročák, Zdeněk Matyáš, Mgr. Miroslav Pinďák a Bc. Josef Bělaška, kulturního výletu, který se konal i v minulém roce, se zúčastnilo 18 studentů Gymnázia Valašské Klobouky. Až na pár kapek nám počasí vyšlo a celý kulturní zájezd jsme si užili.

Akce se uskutečnila za finančního přispění města Valašské Klobouky z programu Spolupráce.

Magdalena Ševčíková, Lenka Talafová, 3. G Gymnázium Valašské Klobouky

 

Další informace

  • Autor článku: Ing. Lenka Zvonková
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej:
  • Komentáře:
Jste zde: Hlavní strana Ostatní Gymnazisti se vydali obdivovat výtvarné umění do Prahy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.