•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
pondělí, 16 listopad 2015 00:00

Rozhovor: Vedoucí TS ELES Lucie Sovadinová

Taneční skupinu TS ELES jistě není třeba nijak zvlášť dlouze představovat. Jak ale vůbec vznikla? Jak probíhají tréninky a jakých největších úspěchů dosáhli? Na to vše jsme se zeptali zakladatelky Lucie Sovadinové.

Mohla by ses nám krátce představit a popsat čemu všemu se TS ELES věnuje?

Všechny zdravím. Jmenuji se Lucka, je mi 24 let. Již 7 rokem jsem vedoucí a choreografkou taneční skupiny ELES z Valašských Klobouk. Nyní jsem také studentkou navazujícího magisterského studia učitelství tělesné výchovy na Fakultě sportovních studií v Brně. Taneční skupina ELES se ve Zlínském kraji jako jedna z mála věnuje tanečnímu stylu disko dance, disko show a nově také moderně.

Kdy a za jakých okolností Tě poprvé napadlo vést taneční kroužek?

Tuto nabídku jsem dostala při studiu na střední škole, od paní Tarabusové z Domu dětí a mládeže. Chyběl jakýkoliv tanečně pohybový kroužek. Ze začátku se mi do toho moc nechtělo, jelikož jsem ani nevěděla pro jaký styl se rozhodnout. Za měsíc se mi myšlenka v hlavě rozležela a nabídku jsem přijala. Tréninky probíhaly jednou týdně 45 minut v počtu 10 tanečnic v nepojmenovatelném stylu.

Spoustu dětí projevilo zájem tančit v TS ELES. Proč si myslíš, že je o kroužek takový zájem?

Myslím si, že zájem je ovlivněn více faktory. Jednak to, že tu bylo založeno něco nového zajímavého, navíc s nabídkou jezdit na soutěže a také možnost tanečního růstu. Také se setkávám s tím, že děti navštěvují ELES, protože zde mají kamarádky a chtějí být součástí určitého kolektivu, kde se něčemu učí. Valašské Klobouky jsou navíc poměrně malé město a dle mého názoru, tu moc na výběr sportovních oddílů a kroužků není. Letošní rok se také otevřela kategorie rodičů, jak maminkám tanečníků, tak i veřejnosti. Tím, že se tomuto stylu ve Zlínském kraji věnujeme jako jediní, sjíždí se k nám tanečníci z celého kraje.

Kompletní TS ELES

Jak vlastně vůbec vznikl název TS ELES?

První zkušební rok fungování se nesl v názvu Dancing girls. Další sezonu jsme již odtančili pod názvem ELES- skládající se z mých iniciálů- Lucie Sovadinová (el es).

Kolik máte tanečnic a tanečníků v různých kategoriích?

Nyní je nás okolo 150 tanečníků ve věku od 3 do 50 let. Nabízíme tanec pro děti i dospělé. Kategorie jsou rozděleny dle věku a dle taneční úrovně. Nabízíme nesoutěžní skupinku Hobby, kde děti tancují pro radost a není finančně ani časově náročná. Dále je možné se přihlásit do soutěžních formací skupina A nebo B, dle taneční úrovně. Zde se již platí registrace na soutěže, soustředění, dresy. Jelikož je to opravdu velká hromádka dětiček, dostávají se do pozic trenérů a asistentů naši odchovaní zkušení tanečníci. Což je pro mnohé z nich opět nová zkušenost. Již rok se daří vytvářet spolupráci s různými lektory, kteří nás neskutečně motivují a obohacují.

Za součást nás – důležitý základ trenérského týmu také považujeme vynikajícího tanečníka a choreografa Viléma Vidrase z Olomouce, díky kterému se posunujeme nejen po stránce technické a taneční, ale i zkušenostní z pozice trenéra. Také je možnost solového tance, kdy se právě tento podzim premiérově účastníme taneční ligy.

Jak často a dlouho máte tréninky? Co všechno trénujete?

U soutěžních skupinek A tréninky probíhají 2x týdně, B 1x týdně po cca 2 hodinách. Jelikož je nás hodně využíváme všechny možné prostory ve Val. Kloboukách. Trénink je vždy malinko jiný. Často se zaměřujeme na flexibilitu, baletní a skokovou průpravu, gymnastickou průpravu, kondici a taneční vazby, které je potřeba trénovat k co největší dokonalosti. Hlavně u malých dětí je trénink hodně zaměřen na herní propojení, jejich sebevědomí, fungování v kolektivu, chování vůči ostatním tanečníkům a pocitu, že bez práce nejsou koláče. Je to krásný pocit, když vidím zdravě sebevědomou tanečnici, která u mne v nejmladší kategorii začínala jako tiché, ustrašené dítě.

Dosáhli jste řady úspěchu v různých soutěžích. Co považuješ za Váš největší úspěch?

Za velký úspěch považuji to, že jsou mezi námi nadšení tanečníci a rodiče, kteří nás podporují. Už to, že se v našem malém městečku udržuje něco tak velkého beru jako úspěch. Všechno máme oproti jiným klubům z velkých měst trošku složitější. Také mne těší, že se i naše skupina dostala do podvědomí ostatním klubům a dokážeme jim vytvořit jistou konkurenci. Za největší taneční úspěchy bych určitě vyzdvihla tituly jako Mistři Moravy, zlatá umístění na mezinárodním finále v soutěži Děti fitness, dále 11. místo na MČR v rámci Taneční skupiny roku-kategorie hobby a mnoho medailových umístění na nepostupových soutěžích po celé Moravě.

ELES02

Přijímáte ještě stále nové členy? Kdy a jak probíhají nábory?

Ano členy ještě přibíráme, ale již spíše jen do průpravných nesoutěžních kategorií. Nové tanečníky také přivítáme v dospělácké soutěžní kategorii ve stylu moderny. Nábory probíhají během léta, kde se nováčci i pokročilí účastní tanečních táborů a soustředění.

Jaké plány máš s TS ELES do budoucna? 

Bylo by mým velkým přáním, aby ELES pokračovalo dál ať už se mnou nebo beze mne. Příští rok bude pro mne hodně rozhodujícím z důvodů ukončení studia a hledání zaměstnání. Rok co rok jde taneční úroveň výš a byla by velká škoda zastavovat rozjetý vlak.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů!
rozhovor vedla Monika Krahulcová

Další informace

  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej:
  • Komentáře:
Jste zde: Hlavní strana Rozhovory Rozhovor: Vedoucí TS ELES Lucie Sovadinová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.