•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
středa, 25 leden 2017 13:02

Valašské Klobouky potřetí udělily Cenu města

Valašské Klobouky potřetí udělily Cenu města valasskeklobouky.cz

Při letošním jubilejním 20. plese byli vyznamenáni manželé Jarmila a Jaroslav Stavinohovi za jejich dlouholetou práci pro místní folklór, Oldřich Kupčík za výborné trenérské výsledky oddílů mládežnického fotbalu a dechová hudba Valaška za padesátiletou hudební dráhu.

Součástí Plesu města Valašské Klobouky je již tradičně také předávání Cen města, které jsou udělovány občanům nebo spolkům jako výraz uznání za jejich přínos pro rozvoj zdejší kultury, sportu, spolkového života i města jako celku. Při letošním jubilejním 20. plese byli vyznamenáni manželé Jarmila a Jaroslav Stavinohovi za jejich dlouholetou práci pro místní folklór, Oldřich Kupčík za výborné trenérské výsledky oddílů mládežnického fotbalu a dechová hudba Valaška za padesátiletou hudební dráhu a reprezentaci zdejší lidové hudby. 

„Těší nás, že v řadách klobouckých občanů máme právě takové osobnosti jako Jarmilu a Jaroslava Stavinohovy a Oldřicha Kupčíka. Věnují velké množství volného času obohacení veřejného života ve městě, ať už jde o podporu udržování folklórních a kulturních tradic nebo vedení dětí ke sportu a výchovu nových generací fotbalistů. Stejně tak si ceníme, že v našem okruhu je už půl století činná dechová hudba Valaška, která předává radost posluchačům nejen v našem regionu, ale reprezentuje i za hranicemi města a republiky,“ pověděla starostka Eliška Olšáková, která se předávání Cen města ujala společně s místostarostou Martinem Janíkem. 

Manželé Stavinohovi byli dříve aktivními členy národopisného souboru Klobučan, vedli dětský soubor Klobučánek a v současnosti stojí v čele souboru Dúbrava. V našem městě založili tradici Valašského mikulášského jarmeku a Valašského kumštování. V rámci zvykoslovného roku také pravidelně připravovali obřad Pochovávání basy. Vytvořili několikaletý mezinárodní projekt Dialogy v tradicích, který probíhal v  Česku, Řecku, Irsku, Maďarsku a na Slovensku. Jaroslav Stavinoha je členem Valašského sboru portášského, Jarmila Stavinohová i po ukončení pedagogické činnosti na SOU Valašské Klobouky, kde mimo jiné připravovala zahraniční stáže žáků i pedagogů, pracuje na dalších prospěšných projektech. 

Oldřich Kupčík byl dříve aktivním hráčem kopané, nastupoval k zápasům za Slavičín, České Budějovice i Valašské Klobouky. Od roku 2001 byl trenérem klobouckého družstva mužů, s nimiž vybojoval postup. Od roku 2003 se stal trenérem dorostu a od roku 2008 pracuje jako šéftrenér mládeže. Dosáhl řady úspěchů na satelitních turnajích s mladší i starší přípravkou, o čemž svědčí velké množství pohárů a ocenění. Mladší žáci se pod jeho vedením stali v letech 2014 – 2015 a 2015 – 2016 vítězi Krajské soutěže sk. A, po podzimní části Krajské soutěže sk. A 2016 - 2017 je valašskokloboucké družstvo starších žáků na 1. místě. 

Dechová hudba Valaška se stala následovnicí velkého dechového orchestru Valaška založeného v roce 1928. Tato „malá“ Valaška vznikla v roce 1966 a jejím prvním kapelníkem byl Josef Šerý. V roce 2016 tak současná dechová hudba Valaška oslavila 50 let. Za ta léta odehrála přes 1000 koncertů, plesů, zábav a dalších akcí, natočila více než desítku samostatných televizních pořadů, nahrála řadu skladeb v Českém rozhlase a také vydala 15 samostatných CD a DVD. Reprezentovala v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Holandsko) i na soutěžích, kde se pyšní 2. místem z Mezinárodní soutěže Zlatá křídlovka (1992) a 1. místem ze Zlatého hroznu v Mikulově (2001). Jejím kapelníkem je Jaroslav Baloušek a uměleckým vedoucím Václav Maňas ml.

 

Další informace

  • Autor článku: Ing. Lenka Zvonková
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej:
  • Komentáře:
Jste zde: Hlavní strana Z radnice Valašské Klobouky potřetí udělily Cenu města

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.